Narzędzia magiczne – Kocioł

WICCA – NARZĘDZIA MAGICZNE – KOCIOŁEK

pobrane (19)

Jest to nieodzowny atrybut każdej porządnej wiedźmy. Jako ciekawostkę powiem, że w walijskiej tradycji kocioł był strzeżony przez Cerridwen – boginię inspiracji, wiedzy, mądrości i przepowiadania. Legenda mówi, że kocioł Cerriwden miał moc wskrzeszania i mógł wykarmić całą armie. Niektórzy mówią, że był pierwowzorem św. Graala.

Używany w wielu rytuałach Wicca, szczególnie ważny podczas świętowania sabatów.
W wiosennych jest wypełniany kwiatami i wodą, w jesiennych darami natury, a w zimowych pali się w nim kartki z życzeniami(chociaż ja wolę do spalania tygiel, który opiszę w osobnym poście).
Jeśli nie mamy kryształowej kuli, można na tej samej zasadzie wróżyć z kotła…po prostu wpatrujemy się w taflę wody. Podobnież najlepsze efekty uzyskuje się w Esbat(Pełnię), gdy dzień wcześniej woda była wystawiona na promienie księżyca.

Jednak najczęściej jest używany po prostu do gotowania, zaparzania, przygotowania naparów i mikstur.

Najlepiej by był wykonany z miedzi, żeliwa lub żelaza. Miedź ma też właściwości zdrowotne, żeliwo i żelazo są trwałe i są korzystne przy parzeniu lekarstw, czy ziół.

Jeśli nie masz kociołka, można użyć zwykłego małego garnka lub brytfanny – nadal zalecam żeliwo, lub żelazo. Jednak używamy go tylko do parzenia i robienia mikstur ziołowych. Dlaczego? Chcielibyście, by farmaceuta robił wam leki w tych samych naczyniach co gotuje obiad? Ewentualnie gotował wam obiad w tym samym naczyniu, co sporządzał leki?

Kocioł jest kojarzony z „łonem Bogini” i źródłem, z którego płynie cała magia. 

Dla mnie kocioł jest związany z żywiołem eteru, podobnie jak athame, czy lustro. Dlaczego wiążę go z żywiołem ducha,eteru? Ponieważ symbolizuje „łono bogini”, stawia się go na ogniu, wlewa się do niego wodę, sypie zioła (dary natury), jak się warzy miksturę,to wraz z parowaniem w powietrzu unosi się zapach niej. Tak więc mamy wszystkie 4 żywioły. 

Często niezbędny w rytuałach zdrowia, obfitości, płodności, bogactwa…ale też zniszczenia. Uwarzyć w kociołku można lek i truciznę.

Izabela Gruchalska

 

 25432
 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top