PENTAKL

NARZĘDZIA MAGICZNE – PENTAGRAM – PENTAKL

pentakl

Pentacl to łacinie pentagram, a „pente” po grecku znaczy pięć. Przypisywanie pentaklowi więcej wierzchołków niż pięć jest więc błędem.

W starożytnym Egipcie symbol Horusa. Pitagorejczycy uznawali go za połączenie liczb 3 i 3 oraz 3 i 2 – a więc za doskonałość, ponieważ można było w niego wpisać człowieka – również za symbol człowieka i Wszechświata.
W heraldyce symbolizował – trzeciego syna, cnotę, łaskę boską.
Nazywany gwiazdą Salomona, bo według midraszy był on na pierścieniu, którym wyciskał pieczęć zamykającą złe duchy, geniusze i dżiny.
Pentagon (pięciokąt) w Biblii jest kluczem do Królestwa Niebieskiego.

Pentagram (jednym wierzchołkiem do góry) jest amuletem zdrowia, broni przed złymi duchami. Daje natchnienie. Jest symbolem doskonałości, mikrokosmosu, ośrodka mistycznego, człowieka odrodzonego, zasady boskiej w sercu wtajemniczonego.

pentakl znaczenie

Jest również symbolem pięciu mocy maga, pięciu żywiołów, pięciu zmysłów i definiuje idealny kanon ciała ludzkiego, którego środkiem jest pępek.

11053485_924192230953487_4150579528472779124_n

Pentagram wierzchołkiem do góry jest tarczą, ochroną, bramą…odwrócony jest bronią, otwartą bramą, walką. Symbolizuje odrzucenie umysłu i zdanie się tylko na instynkty.

W tradycji Wicca jest związany z żywiołem ziemi, kierunkiem północnym, znakiem zodiaku – Koziorożec oraz planetą Saturn.

Tak naprawdę jest gwiazdą przypisana również do planety Wenus (jej orbita tworzy tą gwiazdę), a w Kaballah jest symbolem Sefer Gewurah/Geburah- Moc/Gniew/Majestat i związany jest z Marsem.

Może być ryty na różnych materiałach lub robiony z różnych materiałów.
Przyjmuje się, że pentagram to sama gwiazda pięcioramienna. Pentakl to gwiazda pięcioramienna wpisana np. w koło lub mająca dodatkowe symbole. Pentakl może przyjąć różne formy- najczęściej jest to pentagram w kole. Jednakże jest to bardzo umowne rozgraniczenie.

UWAGA
Odradzam początkującym używanie i noszenie odwróconego pentagramu. Najpierw trzeba nauczyć się panować nad swoim cieniem i emocjami.

pentakl w kole

W tradycji Wicca jest umieszczany w centrum ołtarza i wszelkie rzeczy umieszczane są na nim.

Jest silne ochronny. Noszenie pentagramu lub rytuał pentagramu chroni przed wszelkimi złorzeczeniami, czy urokami, duchami itp.

W rytuałach jest często kondensatorem energii. Jest również stosowany w rytuałach mających na celu przyciągnięcie bogactwa.

 

Pentakl

Pomaga wykorzystywać kreatywność, wzrastać zyskom, przywoływać i wzmacniać wizje.

Jeśli stosuje się go, jako symbol żywiołu ziemi jest jednocześnie kotwicą, która pomaga nam być tu i teraz…oraz pewnego rodzaju piorunochronem.

Jest to dość wszechstronne i mocne narzędzie. Gdybym miała do czegoś porównać..taki scyzoryk wielofunkcyjny z dużą ilością wytrychów.

Jednak uwaga, chociaż bardzo przydatny, to nieumiejętnie zastosowany może zaszkodzić

Izabela Gruchalska

1 thought on “PENTAKL”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top