Różdżka

NARZĘDZIA MAGICZNE – RÓŻDŻKA

11119803_902910076415036_6084051442026058100_n

Od tych najbardziej prostych do tych najbardziej wydumanych jest narzędziem przywoływania i kierowania energią (a jeśli jest odpowiedniej wielkości może służyć do obrony fizycznej). Jest używana by przygotowywać przedmioty, amulety, a czasami po prostu do mieszania mikstur w kotle. Najczęściej zrobiona z drzewa, chociaż zdarzają się z metali – nawet szlachetnych. Tradycją było, że każda wiedźma sama sobie robiła różdżkę. Oczywiście wcześniej prosiła roślinę na zgodę na odcięcie gałęzi.
Najczęściej wybierane drzewa na różdżkę to – cis, dąb, wierzba, leszczyna, brzoza, jesion, jarzębina. Brano też pod uwagę kasztan, wiąz i klon oraz lipę. Świętym drzewem była też jabłoń, wiśnia i orzech włoski. Do obcinania gałęzi używany był Bolline – sierp lub specjalny nóż z biała rękojeścią. Ważne było nie uszkodzić mocno drzewa. Jako ofiarę rozlewało się mleko lub wino, a czasami zostawiało coś święcącego dla duchów natury.
Następnie okorowywało się gałąź i dekorowało według uznania – wstążki, ryty, kamienie itp. Niektóre wiedźmy malowały swoje różdżki. Ja uważam, że zakonserwowanie drewna jest dobrym pomysłem.

W „The Holy Book of women’s mysteries” Suzsanna Budapest napisała, że różdżka jest związana z żywiołem ognia i wolą. Podobnie jest przedstawiona w 'Bible spell” Ann-Marie Gallagher. Od wiccanina dowiedziałam się , że również oni uznają, że różdżka jest związana z żywiołem ognia.

Jeśli chodzi o mnie dla mnie różdżka jest nierozerwalnie związana z władzą i wolą. Buławy, wskaźniki były symbolem władzy i profesji – służyły do kierowania energią lub ludźmi dlatego dla mnie różdżka jest związana z:

Żywioł: Ogień/ Powietrze (ogień i dym)
Kierunek: Wschód/Południe (myśl i działaj)
Znak Zodiaku: Lew/Waga
Planeta: Słońce/Merkury

Nie zapominajmy jednak, ze różdżka jest zrobiona z drzewa, które ma korzenie w ziemi, czerpie wodę i płyną w nim soki, zmienia dwutlenek węgla na dający życie tlen (powietrze), a czerpię moc ze Słońca (ogień) – jest więc połączeniem wszystkich żywiołów. Jeśli jest zrobiona z metalu, to – minerał pochodzi z ziemi, hartuje się w ogniu i wodzie, a rozpala ogień powietrze. Cokolwiek, by nie mówić, jest niesamowicie przydatna w rytuałach.

W systemie wschodnim będzie związana z żywiołem drewna.

Różdżka powinna być zrobiona przez samego siebie lub osobę, która się na tym zna na zamówienie- a potem uaktywniona przez właściciela. Jest to jeden z najbardziej osobistych przedmiotów magicznych.

W większości systemów magicznych (a także w tarocie) różdżka są związana jest z żywiołem ognia i wolą człowieka.

W sumie od siebie dodam, że mam dwie…jedna i druga jest związana raczej z żywiołem Eteru. Dlaczego?
Pierwsza ma na sobie runy, więc przyzywam taki żywioł i energię jaką chcę.
Druga jest zrobiona z miedzi pomalowanej na czarno..oplecione dwa węże na niej trzymające z kryształu górskiego kulę też nadają jej „ciut” uniwersalny charakter.
Uznaję raczej, że związane są z energią życia i śmierci niż jakimkolwiek żywiołem.

Reasumując. Dla większości różdżka będzie związana z żywiołem ognia…w sumie łatwo skojarzyć. Jest najczęściej z drewna, co mocno wiąże ją z ogniem. Powinna być robiona przez osobiście lub osobę, która się na tym zna. Jeśli ją kupujemy poza oczyszczeniem zalecam „dostrojenie” do siebie.

11061185_902910236415020_1386347713435293660_n

Izabela Gruchalska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top