Z babcinej szuflady – Sztuka dawania prezentów

    images (1)   Drzewiej ludzie bardzo poważnie podchodzili do dawania prezentów. Danie koperty i/ lub bonu do sklepu było w bardzo złym guście, bo świadczyło o braku zainteresowania osobą obdarowaną. Z prezentami wiązało się wiele przesądów i zaleceń. Niektóre wypływały z dobrego tonu – a nie dawaj pani domu miotły lub innych rzeczy do sprzątania, bo sugerujesz, że dom źle prowadzi. Inne…z przekonań co zacieśnia więzy, co je rozluźnia, co szczęście przynosi, a co sprawia, że dom pomyślność opuszcza.

Jeśli twój mężczyzna pali, pamiętaj dziecko – babcia mówiła – nie kupuj mu papierosów i lufki, by miłość z dymem w dal nie uleciała.
Lecz jeśli chcesz, by natrętny absztifikant odszedł, właśnie lufkę kup, a przed daniem w prezencie, pociągnij przez nią dym raz i jego z dymem puść. Jednakże jeśli miłości żar chcesz, by wciąż się żarzył, kup mu fajkę z gruszy lub jabłoni w darze. Z wiązu też może być…bo wiąz wiąże.
Pasek mu podaruj, gdy na pasku chcesz go prowadzać, krawat, gdy go związać chcesz.
Z szalikiem i rękawiczkami oraz skarpetkami uważaj…bo wtedy ty nim masz się opiekować a nie on chronić cię.
Pamiętaj również, że drzewiej dziecko – babcia powiadała – rękawiczki były bardzo prezentem osobistym, mężczyzna dający jej pannie miał być jej poważnym konkurentem, a tylko mężatka mogła przyjąć od męża prezent w postaci bielizny.
Papeterii pod żadnym pozorem nie dawaj bliskiej osobie, która nie wyjeżdża. Rozstanie prowokujesz, tęsknota w listach mieszka.
Portfel dobrym prezentem jest, gdy bogactwa komuś życzysz, ale pustego nie dawaj, bo zamiast pieniędzy dla obdarowanego, biedy mu przysporzysz.
Z butami też osobna sprawa jest – jeśli „wychodne” zawsze grosik weź. Ponieważ senator rzymski swą kochankę wyprowadził z domu swego stawiając jej buty od siebie do jej mieszkania nowego. Jak buty „wychodne” dajesz, z osobą się roztajesz.
Jednak gdy chcesz, by ktoś domownikiem w tym domu się stał – pantofle mu daj.
Noży, nożyczek, broszy nie dawaj, rany zadając mogą…cierpienia na kogoś nie sprowadzaj…jeśli już dać chcesz- grosz od osoby weź.
Z chusteczkami dziwna sprawa…damom do łez, mężczyźnie do butonierki na sercu – damom nie dawaj..mężczyźnie możesz, a jeszcze lepiej przez ciebie z wyhaftowanym monogramem, by zawsze twą pracę na sercu miał.
Pióro dobry prezent – by podpisał ten najważniejszy kontrakt.
 
Jednak pamiętaj dziecko – mówiła babcia – jeśli chcesz by prezent szczęście i radość niósł, kupuj dla kogoś…nie to, co tobie, lecz to, co jemu się podoba. Płyta, książka, obraz, koszula, kwiat, czy chociażby ładny kubek radość do dom i miłość wniosą, gdy w wyborze zawarte są miłość, troska i szacunek.   pobrane (2)

Izabela Gruchalska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top