RUNY – WUNJO

RUNY – WUNJO

wunjo1

Pragermańskie – Wunjo – Wesołość

Staronordyckie – Vend – Wesołość; nadzieja

Staroangielskie – Przyjemność; radość

 

Jest taka radość,

Która zna niewiele trosk

Bólu i smutku

 

Taka, która sama przez się posiada

Moc dobroczynną

Posiada dość dobry dom.

 

Przypisana jest jej ósma pieść Odyna:

Ósmą pieśń znam, co wszystkim jest

Pożyteczna

Gdy zawiść powstanie wśród władcy synów

Umiem ją wraz uśmierzyć.

\

Znaczenie magiczne –  Błogostan; Entuzjazm; Życzliwość

Potencjał – Życzliwość

Symbolizuje – Flagę lub sztandar rodu

Kolor – mówią żółty/złoty, a mnie zawsze pojawia się w kolorze pomarańczowym

Bóg – Odyn (jako Osi/ Wotan); Freyr

Wunjo

Wykładnia tradycyjna:

Oto zasada idealnej harmonii między pierwiastkami – zwłaszcza tymi, które oderwały się od swego źródła. Harmonia i radość, pozytywny nastrój pojawiają się tu w sposób naturalny.

Czego nas uczy?

Przede wszystkim uczy mnie, że szczęście jest stanem umysłu a nie posiadania (kogoś lub czegoś). Bardzo mocno przypomina mi o tym ósma pieśń Odyna, która miała uśmierzać zawiść. Czyli, by być szczęśliwym trzeba nauczyć się cieszyć tym co mamy, a odrzucić chciwość, zawiść, zazdrość i zachłanność. Jeśli chcemy osiągnąć szczęście najpierw powinniśmy znaleźć je we własnym wnętrzu…a potem pomnożyć je poprzez dzielenie się nim. Ta runa chyba najlepiej odzwierciedla myśl „Każdy kto jest szczęśliwy jest dobry, nie każdy kto jest dobry jest szczęśliwy”. Kiedy jest w nas harmonia, spokój i szczęście, jesteśmy łagodniejsi, bardziej wyrozumiali, chętniej dzielimy się z innymi tym co mamy. Kiedy mamy wewnętrzną radość i spokój łatwiej nam stworzyć przyjazny i ciepły dom – Ta radość, jak mówi pieśń 

„Taka, która sama przez się posiada

Moc dobroczynną

Posiada dość dobry dom.”

Ta runa uczy mnie, że by coś dać muszę to mieć. Aby obdarować kogoś szczęściem i miłością najpierw mam je mieć w sobie, dopiero potem mogę się nimi dzielić. Symbolizuje flagę rodu – uświadamia mi to, że szczęśliwe osoby budują szczęśliwą społeczność. Trzeba dbać o potrzeby (nie zachcianki) najbliższych i dzielić się z nimi tym co mamy najcenniejsze – czasem, uwagą, szczęściem i miłością. W sumie runa ta uczy mnie czerpania radości życia i dzielenia się nią. 

 

SŁOWA KLUCZE:

Strona jasna: Radość. szczęście. Wspólnota. Zadowolenie,. Sława. Upojenie. Pogoda ducha. Równowaga. Życzliwość. Optymizm. Dobra passa. Spełnienie. Prosta radość. Cieszenie się z tego co mamy. Społeczna harmonia. Akceptacja. Przyjaźń. Dobrobyt. Wypracowany spokój materialny. Powodzenie.

Strona ciemna: nerwice. Blokady. Depresje. Kłótnie. Wyobcowanie. Eliminacja. Nieporozumienia. Pech. Zwątpienie. Nieprzyjemne sytuacje. Nieodpowiedzialność. Przygnębienie. Bycie nieszcześliwym. Brak akceptacji. Kłopoty materialne.

 

Jako talizman pomaga

  • mieć dobra passę
  • czuć się dobrze w zespole i zachować swoją indywidualność
  • być szczęśliwym i radosnym
  • mieć oddanych przyjaciół

Jako amulet chroni przed:

  • kłótnią
  • nerwicami
  • depresją
  • wyobcowaniem
  • zwątpieniem
  • byciem nieszczęśliwym

UWAGA!

Nieprzepracowana Wunjo może nas skłaniać do „beztroski”, życia na kredyt, liczenia zawsze na szczęście. Blokada energii Wunjo to skłonności do depresji, widzenie gorszych stron życia, pech.

Wykładnia tradycyjna wzięta z książki Piaseckiej „Sztuka wróżenia z run”

 

Izabela Gruchalska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top