RUNY – KENAZ

RUNY – KENAZ

kano

Pragermańskie – Kenaz – Pochodnia

Staronordyckie – Kaun – Wrzód

Staroangielskie – Cen – Pochodnia

Pochodnię każdy śmiertelnik zna

Poprzez ogień

Jest on jasny i pełen blasku

Płonie jak zwykle

Gdy szlachetni odpoczywają 

W swych domostwach.

 

Smutek jest przeznaczeniem dziecka

I rózgą

I mieszkaniem ciała zgniłego.

 

Przypisana jest jej szósta pieśń Odyna:

Pieśń szóstą znam, jeśli mnie zrani ktoś

Drzewa korzeniem świeżym,

Człowiek, co nienawiść mą wznieci

Szkodę niech większą od mojej poniesie.

pobrane (16)

Znaczenie magiczne – Twórczość. Oświecenie. Narodziny.

Potencjał – Żarliwość

Symbolizuje – Światło pochodni

Kolor – Jaskrawoczerwony/pomarańczowy…a mnie się pojawia w medytacji zawsze jako płomień…czyli od niebieskiego do żółcieni.

Bóg – Freyja; Heimdall; krasnale

Wykładnia tradycyjna:

Oto zasada twórczości i analizy, ta, która nadaje rzeczom formę. Kenaz jest ogniem boskiej inspiracji, kontrolowanym przez sferę sztuki. Wiąże się z twórczością artystyczną. Symbolizuje ogień pochodni, serca, ołtarza, stosu pogrzebowego.

 

Czego nas uczy?

Mnie przede wszystkim przypomina, że w każdym z nas jest ogień, iskra boża, która potrzebuje żarliwości, uwagi i opieki (podsycania), by płonęła pełnym, mocnym światłem. Jest dla mnie symbolem talentu, świadomości, intelektu i wiedzy, które sprawiają, że nasza praca jest dobra i natchniona. Kenaz przypomina mi zawsze, że pochodnia może oświetlić drogę lub spowodować pożar. Wiedza i talent mogą być wykorzystane, by rozświetlić życie sobie i innym lub by je zniszczyć. „Smutek jest przeznaczeniem dziecka, i rózgą, i mieszkaniem ciała zgniłego” lub szóstą pieśń Odyna, przypisaną do niej, która mówi o zemście. A jednak ogień pochodni przynosił nadzieję, rozświetlał drogę lub po prostu izbę, w której odpoczywali szlachetni. Kenaz jest dla mnie wolą i gotowością do tworzenia, do wprowadzania zmian. Jest także runą potencji, namiętności i seksualności.  W języku staronordyckim nazwa jego znaczy – wrzód, czyrak, gorączka czy zapalenie. Są to stany, które świadczą, ze organizm się broni. Wymagają jednak szybkiego i radykalnego działania…przecięcie wrzodu, wyczyszczenie i założenie opatrunku, przy ostrych stanach zapalnych już nie ziółka a antybiotyki. Jednakże stan zapalny jasno i wyraźnie pokazuje (oświetla), czym należy się zająć. Reasumując Kenaz uczy mnie twórczego podejścia i żarliwości w działaniu. Uczy mnie, że „Wola tworzy”. 

SŁOWA KLUCZE

Strona jasna: Twórczość. Olśnienie. Narodziny. Żarliwość. pasja. Mistrzostwo. Realizowanie pomysłów. Transformacja. Nauka. Oświecenie. Zdolności techniczne i manualne. Technika. rzemiosło. Nowy pomysł. Kształtowanie materii i/ lub siebie. Namiętność.

 

Strona ciemna:

Choroba. Załamanie. Niemoc twórcza. Apatia. Poparzenie. Gorączka. kalectwo. Niezdolność do pracy. Brak wiary we własne siły. Wypalenie. Bierność. Marnotrawstwo talentu i umiejętności. Obojętność. Wygaśnięcie namiętności.

 

Jako talizman pomaga:

  • zmienić się
  • kontrolować swoje energię – wole, pasję, ale też po prostu energie
  • rozniecić pasję i osiągnąć mistrzostwo

Jako amulet chroni przed:

  • załamaniem i apatią
  • stanami zapalnymi, wrzodami, poparzeniem, gorączką.
  • niekorzystnymi wpływami
  • pożarem i ogniem
  • wypaleniem się

UWAGA!

Utrata kontroli nad energią Kenaz, lub brak władzy nad nią, może spowodować „sparzenie się” na czymś z powodu pójścia za swoimi instynktami, bez zachowania zdrowego rozsądku. Może też doprowadzić do stanów zapalnych w środowisku i zniszczenia (spalenia) więzi koleżeństwa. Inaczej mówiąc zapaleńcy raczej nie powinni korzystać za bardzo z tej runy. Z drugiej strony zablokowanie energii Kenaz prowadzi do niemocy twórczej, apatii lub zgubienia kierunku działania. Reasumując, tak jak z ogniem i pochodnią należy się nią obchodzić…mądrze i ostrożnie.

 

Izabela Gruchalska

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top