Przesądy – część I

Z BABCINEJ SZUFLADY – PRZESĄDY     Hatbox2-1024x768   Babcia mówiła zawsze – pamiętaj dziecko…kto ma wiarę w sobie i cel przed sobą, żadne czary go nie zmogą.

Pamiętaj dziecko – powtarzała – Przesądy często zdowo – rozsądkowe wytłumaczenie miały.

Jak powiesz kobiecie, nie stawiaj torebki na ziemi, bo złodzieje mają ułatwienie..to nie posłucha, ale gdy powiesz, że pieniądz od niej ucieka, od razu torebka ziemi nie dotyka.

Gdy zakażesz człowiekowi przechodzić pod rozstawioną drabiną, bo wypadek może spowodować…nie usłucha, ale jak mówisz, że chorobę na się ściąga..omija drabinę z daleka.

Sól rozsypanie awanturę do domu sprowadzało, by w tamtych czasach sól czasem droższa od złota była.

Nie stawiaj butów na stole – awanturę sprowadzisz..sama cię – mawiała Babica – dziecko ochromolę, gdy tam, gdzie jedzenie buty postawisz.

Kot jak ci czarny przebiegnie drogę, uśmiechnij się, drzewiej dla czarownic był złym omenem, bo inkwizycja miała o nim złe pojęcie i jak miałeś czarnego pupila, to groziło ci spalenie.

Lusterko stłuczone, 7 lat nieszczęścia.- mawiała babcia – A wzięło się to z tego, że drogie było, a potem cała wieś miała podatki podniesione, gdy panienka nie upilnowała swego zwierciadełka.

Czterolistna koniczyna, pięciopłatkowy bez, czy dwa kłosy na jednym źdźble zawsze szczęście zapowiadały – szczęście że wzrok masz dobry, spostrzegawcza jesteś i rok w plony będzie płodny.

Mówiła do mnie – pamiętaj – twa psychika i podświadomość kształtują twoje wybory. Pieniędzy nie trzymaj nad głową, by nie uderzyły ci do głowy i byś nie sięgał po nie wysoko. Nie kładź ich nisko – mawiała babcia- byś się po nie schylać nie musiała i się im nie kłaniała…pod ręką je miej, byś zawsze lekko po nie sięgała i szybko je zdobywała.

Nie pożyczaj z domu chleba, soli, jajka, mąki…wszystkiego co symbolem dobra w domu jest. możesz dać, ale nie pożyczaj, bo kiedy nie oddają, pokazujesz losowi, że okradać pozwalasz się. Pan Bóg kazał się dzielić – mawiała Babcia – a nie rozdawać. Gdyby Jezus chleb cały dał, nie nakarmiłby całej czeredy ludzi, tylko jednego głód zaspokoić by umiał. Uczy nas to, że masz dzielić się dobrem, a nie rozdawać je…dzielimy się tym co mamy, a nie tym co ktoś inny od nas chce.

W babcinej szufladzie wiele mądrości jest pochowanych…pewnie jeszcze nie raz wyszperam i zapiszę je tutaj. Przesądy, mądrości i stare przepisy po kątach pamięci poupychane, w czasie wspomnień wyjmujemy je , zdziwieni jak wiele potrafią nas nauczyć.   images (3)   Izabela Gruchalska  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top