Demon deus invertus est

DEMON DEUS INVERTUS EST

DEUS DEMON INVERTUS EST

BÓG JEST ODWROTNOŚCIĄ DEMONA

DEMON JEST ODWROTNOŚCIĄ BOGA

Czego uczy nas to bardzo stare twierdzenie? W Kybalionie (Na szmaragdowych tablicach), jest to jedno z praw, ujęte w bardziej przystępny sposób. „Wszystko jest Podwójne; wszystko ma dwa bieguny; wszystko tworzy parę ze swym przeciwieństwem; podobne i niepodobne są tym samym; przeciwności są identyczne w swej naturze; skrajności spotykają się; wszelkie prawdy to ledwie półprawdy; wszelkie paradoksy można pogodzić„. Do jakich wniosków doszłam medytując i analizując te twierdzenia.

1. Nie ufam ludziom, którzy nie mają swojego cienia, którzy zawsze mówią o dobroci, o wybaczaniu, którzy mówią, ze pokonali swoje Ego. Najczęściej w końcu wychodzi ich pycha i zakłamanie. Unikam ludzi idących ścieżką zemsty, gniewu i buntu- często można oberwać za wyimaginowane czyny, albo nieadekwatnie do przewiny. Jednak pamiętam, że mogą często mnie zaskoczyć bezinteresownymi czynami dobroci i miłosierdzia – „Demon jest odwrotnością Boga”

2. Miłość wiąże z osobą, którą kochamy- nienawiść wiąże równie mocna. Jeśli, więc chcę się od kogoś lub czegoś uwolnić- wyzbycie się nienawiści jest podstawą- nic tak nie rozpuszcza relacji jak zaniedbanie i obojętność. Jeśli chcę wyjść z biedy..mam pamiętać, że nie ma biedy i bogactwa- jest stan posiadania- zmiana myślenia i postępowania, może odwrócić monetę. Mam zdecydować na którym biegunie danej rzeczy chcę stać i co odwraca monetę…na ten mnie interesujący

3. Najbezpieczniej (nie oznacza najlepiej) idzie się Drogą Środka. O drodze środka mówił Lao tsy, Budda. Zbyt dużo miłosierdzia rodzi pozwolenie na destrukcje. Zbyt dużo gniewu rodzi zniszczenie. Budda mówił „Zachowaj równowagę nawet w równowadze” lub inne tłumaczenie „Zachowaj umiar nawet w umiarze”. Pozwól sobie na gniew – ponieważ jest on brakiem zgody na nieprawidłowość. Pamiętaj o wybaczeniu – ponieważ daje uwolnienie.Pozwól sobie na miłosierdzie i miłość – bo dzięki nim rozkwitasz i się rozwijasz.

4. To co dla jednego jest Bogiem dla innego Demonem. Co dla jednego jest Dobrem, dla innego złem. Zanim wydasz osąd poznaj obie strony monety.

Zdaję sobie sprawę, że nie odkryłam jeszcze wszystkich konotacji wynikających z tej prawdy alchemików. Z tego powodu jest jedną dla mnie z najważniejszy – ukazuje mi mój cały ogrom niewiedzy oraz wiedzę, jaką już posiadłam. Image15 Izabela Gruchalska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top