Prawa magii

 

 

Wiatr przegania lęki.

Ogień wzmacnia siły życiowe.

Woda ożywia to co więdnie.

Ziemia daje mocne oparcie.

Eliphas Levi

By w pełni zrozumieć ten wiersz, trzeba wiedzieć, ze każdemu z żywiołów jest przypisana moc maga.

Do Drogi przypisany jest Eter. Jak Eter jest ciężka do zdefiniowania. Droga jest życiem, a życie jest Drogą. Droga jest Celem, a Cel jest Drogą. Z niej wynika wszystko inne, a jednocześnie wszystko na nią wpływa. Każdy ma swoją.

Wiatr to inaczej ruch powietrza. Do Powietrza przypisana jest Wiedza. Wiedza o kształtach, kolorach, charakterach, ziołach, geografii, gwiazdach, prawach natury, a przede i nade wszystko sobie. jest ulotna jak powietrze. Można wyczuć, że ktoś ją ma- dlatego przypisany jest jej węch. Jest jak miecz, utrzymuje to, co zdobyłeś.

Gdy spojrzymy nad tym kątem na pierwszy wers wiersza okazuje się, że wiedza może przegonić lęki. Kiedy „wyczujemy pismo nosem”, wyczujemy zagrożenie – to wiedza pomoże nam zlikwidować je. Najbardziej przeraża nas nieznane… dlatego wiatr przegania lęki. Poza tym czasami warto „przewietrzyć głowę”, by odzyskać jasność myślenia i pozbyć się strachu. Kadzidła stosuje się, by wprowadzić się w odpowiedni nastrój  skupić myśli…lub pokierować myślami.

Do Ognia z mocy maga jest przypisana – Wola. Silna wola i woła działania wzmacnia twoje siły obronne i pomaga ci pozostać na Drodze, którą wybrałeś. Popycha cię do działania. Nic tak nie zachęca ludzi do czynu, niż to, że „pali im się pod nogami”. Jednakże kiedy mamy ogień w sobie, mamy pasje, robota pali nam się w rękach. Wola jest jak ogień i wzmacnia nasze siły obronne. Dzięki pasji, woli i potrzebie tworzysz.. Ogień możesz zobaczyć, działanie też, więc przypisany jest jej wzrok. Poza tym zobaczenie zagrożenia, jest pierwszym krokiem do jego uniknięcia.

Gdy spojrzymy w ten sposób na drugi wers wiersza Leviego dowiadujemy się, że Wola wzmacnia nas i nasze siły obronne. Odwaga i chęci składają się na morale – jeden z najważniejszych czynników wygrywanych bitew. Wola i odwaga dają siłę przebicia. W magii ogień jest używany do tworzenia i niszczenia – a zależy to od naszej woli. Jednakże zauważcie, że przy prawie każdym rytuale używa się świeczki (ognia) by go wzmocnić.

Do Wody przypisana jest Wiara. Wiara w siebie, sobie , w sobie (w przyszłość, Boga). Jest tym co nas chroni przed zwątpienie – zwiemy ją wtedy nadzieją. jest tym co nas chroni przed poddaniem – kiedy wierzymy w to co robimy i siebie. jednocześnie ożywia to co więdnie i przepływa przez jak woda. Często nie mamy naocznych dowodów. Opieramy się na tym co usłyszeliśmy… dlatego przypisany jest jej słuch. Opieramy ją na naszych uczuciach i odczuciach. dzięki nim ośmielamy się wierzyć i pragnąć, Dzięki nim rozkwitamy i ożywamy.

Kiedy w ten sposób spojrzymy na trzeci wers wiersza Eliphasa Leviego okazuje się, że wiara i uczucia ożywiają to, co więdnie. Jeśli chcemy, by coś ożyło musimy włożyć w to uczucia (miłość) i wiarę. Najlepszym sposobem, by coś umarło jest obojętność i zobojętnienie. W magii stosujemy wodę do oczyszczenia, ożywienia i wzbudzenia uczuć.

Do Ziemi przypisane jest Milczenie. Jest to umiejętność wyciszenia hałasu wszystkich nieustających myśli i zmartwień, które krążą ci po głowi. bez tego nie usłyszysz wewnętrznego głosu i nie skupisz się na celu. Milczenie to jest umiejętność koncentracji. To także umiejętność korzystania z intuicji. Jeśli wyłączysz obawy, lęki, gonitwę myśli możesz w końcu zrozumieć, co mówi twój instynkt i podświadomość. To także milczenie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jak to mówi przysłowie arabskie „Na drzewie milczenia rośnie jego owoc – spokój”. Często umiejętność milczenia (zachowania tajemnicy) pomaga nam zachować dobrobyt. Nie mówisz wszystkim, gdzie trzymasz pieniądze. Nie podajesz każdemu (ja nie podaje nikomu) numeru karty kredytowej. Tak milczenie –  jest złotem, jest cenną zaletą. Czasami cisza jest tak gęsta, ze możemy ją dotknąć…a na pewno możemy dotknąć dóbr, które dzięki niemu chronimy.

Kiedy w ten sposób spojrzymy na ostatni wers Wiersza Eliphasa Leviego – to Milczenie i umiejętność zachowania tajemnicy daje nam mocne oparcie. Wiele rytuałów musi być robione w tajemnicy. Z prostego powodu, by przeciwnicy nie mogli popsuć naszych działań. W magii ziemia jest wykorzystywana do oczyszczenia, ale przede wszystkim w rytuałach obfitości lub niszczenia.

Jeśli już wiesz, jaką Drogą masz iść, masz Wolę i widzisz cel przed sobą, wierzysz w to co robisz i wkładasz w to serce, dokładasz zdrowy rozsądek i wiedzę, ale potrafisz zachować tajemnice i milczeć kiedy trzeba… zaczniesz czynić cuda w swoim życiu.

Czego sobie i innym życzę.

Izabela Gruchalska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top