Motta życiowe – Dzięki nazywaniu człowiek spotyka się ze światem.

W dniu dzisiejszym omówię pewną myśl…do kwestii nazywania i posługiwania się słowem będę wracała często, ponieważ

DZIĘKI NAZYWANIU CZŁOWIEK SPOTYKA SIĘ ZE ŚWIATEM.

Urszula le Guin

Często nie zwracamy uwagi na nasze słowa. Jednak one zdradzają nasze podświadome podejście do spraw i rzeczy. Pokazują, jak je traktujemy. Czy z szacunkiem? Czy się nimi bawimy? Czy poddajemy się na starcie? Czy zakładamy zwycięstwo? Czy lekceważymy? Czy nadajemy wartość? Czy się zamartwiamy? Czy szukamy rozwiązań? To ważne.

Spróbujcie zamienić słowo „problem” na „sprawę do załatwienia”.

„Trudność” na „wyzwanie”,

a „rozczarowanie” na „lekcje”…

poobserwujcie, jak zmienia się wasz sposób myślenia i postępowania. Zanim coś nazwiesz – poznaj.

Jak już poznasz, przyjrzyj się szczegółom. Jak poznasz szczegóły zobacz, co możesz z tym zrobić.

Bądź ostrożny w nadawaniu etykietek, ale z drugiej strony nie owijaj w bawełnę. Jest powiedzenie „Nazywaj sprawy po imieniu”.

Kiedy to robisz, nie ma miejsca na samooszukiwanie, ale też nie ma miejsca na umniejszanie lub zawyżanie wartości. Pierwszym krokiem wyjścia z kłopotów – jest określenie ich przyczyn – zewnętrznych i wewnętrznych, a następnie usunięcie najpierw tych wewnętrznych, lub przełamanie ich, a potem tych zewnętrznych.

W magii jest najpierw określenie potrzeb, a dopiero potem podjęcie działania. Często zamiast rytuału, czarów wystarczy racjonalne postępowanie.

Kiedyś przez jeden dzień zwracałam uwagę na swoje słowa i powiedzonka… „tak se ne da panie Hawranek”, „To niemożliwe”, „To trudne”, „W Polsce nie ma pracy”. Potem zaczęłam zmieniać – „jeśli nie tak… to jak się da?”, „to teraz niemożliwe, wiec jak można do tego dojść”, „fajne wyzwanie”, „gdzie jest praca?”. A potem szukałam odpowiedzi i podejmowałam wyzwania… przyniosło to efekty.

Często potrzebujemy nie tyle czarów, to zmiany sposobu myślenia i nazywania rzeczy po imieniu.

Zmieniając nazewnictwo, zmieniamy podejście, a czasem nawet funkcje danej rzeczy. Zastanówmy się, w jaki sposób wychodzi naprzeciw światu, jak się z nim spotykamy. Właściwego nazewnictwa i podejścia sobie i innym życzę

Izabela Gruchalska images (1)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top