Dzień Niepodległości – Dzień pamięci

plds015 Okazuje się, że nie tylko w naszym kraju 11 listopada jest świętem, w którym czcimy pamięć tych, którzy walczyli o wolność. My obchodzimy Dzień Niepodległości maszerując i machając flagami. Z przykrością patrzę, jak bardzo jest on profanowany przez burdy, bójki. W Witches’ Spell – A – Dau Almanac  z 2015 znalazłam artykuł, który proponuje jeszcze jeden sposób obchodzenia Dnia Niepodległości…nazywanego tam Dniem Pamięci. Jest on opisany przy 11 listopada 2015 roku. Może niektórzy powiedzą, że to obce zwyczaje. Jednak dla mnie stanowią ciekawą alternatywę dla Marszu po którym trzeba wydawać setki tysięcy złotych, by naprawić szkody zrobione przez uczestników. Podoba mi się to też, że pamięta się i czci ludzi dzięki, którym żyjemy w wolnym kraju. Pamiętajmy – jest Dzień Niepodległości – dzień, który mamy dzięki tym, którzy o nią walczyli. To tylko takie refleksje…na temat. Zresztą przeczytajcie artykuł i oceńcie sami.   11 listopada 2015 napisane przez Susan Pesznecker dla Witches’ Spell – A – Day Almanac

To jest nów, jest to również Dzień Weteranów, dzień, w którym świętujemy i czcimy tych, którzy oddali swoje lata, a czasami życie – by bronić naszego kraju i praw, które uznajemy za święte. W dniu swojej proklamacji w 1919 roku prezydent Woodrow Wilson poprosił, by ten dzień napełnić „uroczystą dumą”, uhonorowaniem weteranów, a ustępująca energia księżyca nowiu tworzy idealny czas i miejsce dla tej uroczystości. Ten dzień jest czasami nazywany Dniem Pamięci i to jest, w rzeczy samej dobry czas dla wspomnień. Wstań wcześnie i obejdź swoje granice, okrąż swoją nieruchomość trzy razy, jakby kontemplując to, że żyjesz w wolnym kraju i biorąc pod uwagę wiele ofiar, które uczyniły to możliwymi. Połóż kwiaty lub wieniec na powierzchni ołtarza i chwilę pomilcz z „uroczystą dumą” (flaga w ważnym miejscu w domu jest też dobrym pomysłem- przypis tłumacza), by okazać szacunek tym weteranom, którzy odeszli na wieczny spoczynek. Jeśli możesz odwiedź pomnik żołnierza lub park. Przespaceruj się też tam, by dotrzeć i spróbować połączyć się z duchem tego miejsca. Podziękuj i pobłogosław im i poproś o pokój.  

Susan Pesznecker

Cieszmy się niepodległością, jednak pamiętajmy o tych, którzy przetarli do niej szlaki. Może pamięć o nich i szacunek dla ich dokonań sprawi, że zaczniemy szanować siebie nawzajem oraz miejsce w którym żyjemy. Moim marzeniem jest, by święto Niepodległości kojarzyło się z dumą i pamięcią i oddaniem honorów poległym za nią, a nie świecami dymnymi, zdewastowanymi ławkami i przystankami.

Izabela Gruchalska – tłumaczenie i komentarz.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top